Co zrobić, jeśli jestem sprawcą wypadku w UK?

Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by spowodować kolizję. Nie zawsze takie zdarzenie wynika ze znacznego przekroczenia prędkości czy innych wykroczeń drogowych – powodem tego typu incydentów dość często jest rozkojarzenie czy tzw. „jazda na pamięć”. Jak powinienem postępować, jeśli jestem sprawcą wypadku?

Zasada 1. Zadbaj o bezpieczeństwo

Wiemy, że wypadki są stresującym wydarzeniem – w szczególności dla sprawcy. Postaraj się jednak, by w pierwszej kolejności zapewnić bezpieczeństwo sobie, poszkodowanym i innym uczestnikom ruchu. Jeśli samochód nie jest bardzo zniszczony, a silnik działa, zaparkuj go w bezpiecznym miejscu. Zgaś silnik, w razie potrzeby włącz światła awaryjne lub ustaw trójkąt ostrzegawczy (nie jest on jednak on obowiązkowy w Wielkiej Brytanii).

Zasada 2. Oceń sytuację

Gdy wszyscy są bezpieczni, oceń sytuację. Sprawdź czy któryś z uczestników wypadku wymaga specjalistycznej pomocy lekarskiej. Jeśli tak – koniecznie wezwij karetkę i policję. Interwencji policji będą wymagać także sytuacje, gdy:

  • istnieje podejrzenie, że jeden z kierowców jest pijany,
  • nie masz wykupionego ubezpieczenia Third Party (obowiązkowego odpowiednika OC),
  • przynajmniej jeden z samochodów uczestniczących w zdarzeniu blokuje drogę,
  • jeden z uczestników zdarzenia nie chce podać swoich danych osobowych.

Pamiętaj, że jeśli na miejsce zostanie wezwana policja, masz obowiązek pozostania na miejscu do zakończenia oględzin.

Zasada 3. Spisz oświadczenie

Jeśli w wypadku nie ucierpiał poważnie żaden z uczestników, możesz uniknąć wzywania policji – oczywiście pod warunkiem, że druga strona wyrazi zgodę na takie rozwiązanie. Pamiętaj o spisaniu wszystkich niezbędnych informacji jak numery rejestracyjne pojazdów, marka i model, kolory samochodów, rok produkcji, czas i miejsce zdarzenia, dane poszkodowanych i świadków.

Zalecamy także, by wykonać zdjęcia miejsca wypadku i uszkodzeń wszystkich pojazdów. Fotografie będą materiałem dowodowym w postępowaniu odszkodowawczym. W Wielkiej Brytanii to firmy ubezpieczeniowe decydują kto jest winny zdarzeniu. Nawet jeśli jesteś pewny swojej winy, nie musisz określać samego siebie jako sprawcy.

Zasada 4. Powiadom policję

W Wielkiej Brytanii powinieneś powiadomić policję o zdarzeniu w ciągu 24 godzin, nawet jeśli wypadek nie wymaga interwencji patrolu. Brak zgłoszenia może skutkować mandatem, punktami karnymi lub utratą prawa jazdy.

Zasada 5. Powiadom ubezpieczyciela

Najlepiej tuż po wypadku powiadomić swoją firmę ubezpieczeniową o zdarzeniu. Przekaż pracownikowi wszystkie niezbędne informacje i dane. Następnie Twój ubezpieczyciel skontaktuje się z ubezpieczycielem drugiego uczestnika. Tą drogą zostanie ustalony sprawca wypadku. Istnieje także możliwość, że firmy uznają wspólną winę – zarówno Twoją, jak i drugiego kierowcy.

Możesz również skorzystać z pomocy naszego biura w celu przeanalizowania sprawy pod kątem rozpoczęcia roszczenia odszkodowawczego dla siebie oraz pasażerów.

Jak widać, postępowanie odszkodowawcze w Wielkiej Brytanii wygląda nieco inaczej niż w Polsce. Przede wszystkim – w przypadku spisania oświadczenia, nie musisz przyznawać się do swojej winy. Każda ze stron występuje z neutralnej pozycji, a dopiero ubezpieczyciele ustalają sprawcę.

how can we help you?

Contact us at the Consulting WP office nearest to you or submit a business inquiry online.

Looking for a First-Class Business Plan Consultant?