Karambol – kto jest winny?

Raz na jakiś czas (na szczęście, dość rzadko) słyszymy o zdarzeniach drogowych z udziałem wielu pojazdów, czyli tzw. karambolach. O ile dla osób postronnych to wyłącznie niecodzienne wydarzenie, o tyle dla uczestników zaczynają się problemy. Dlaczego?

Karambol a odszkodowanie

Proces odszkodowawczy w przypadku uczestników karambolu jest dosyć skomplikowany. Wynika to z faktu, że zazwyczaj osoba poszkodowana jest jednocześnie sprawcą zdarzenia. Do powstania karambolu przyczyniają się rozmaite przewinienia drogowe wielu kierowców jak niedostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych, brak należytego oświetlenia samochodu (np. niewymienione spalone żarówki) czy jazda na zużytych oponach. Co więcej, może zdarzyć się tak, że za uszkodzenia jednego pojazdu odpowiedzialnych będzie kilku kierowców.

W najbardziej korzystnej sytuacji są osoby posiadające ubezpieczenie Comprehensive, które jest odpowiednikiem polskiego AC. Ubezpieczyciel właściciela auta pokrywa koszty naprawy samochodu, więc nie musi on oczekiwać na odszkodowanie od sprawcy. Schody zaczynają się w sytuacji, gdy uczestnik ma standardowe ubezpieczenie i otrzymanie odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy wypadku jest niezbędne, by pokryć koszty uszkodzeń. W jednym i drugim przypadku osoby poszkodowane mogą skorzystać z usług naszej firmy w celu otrzymania odszkodowania bezpośrednio od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia.

Karambol – jak postępować?

W pierwszej kolejności zadbajmy o bezpieczeństwo nas samych i naszych bliskich. Nie wykonujmy nieprzemyślanych ruchów – pamiętajmy o tym, że istnieje możliwość, iż z tyłu nadjedzie inny samochód i nie zdąży wyhamować. Gdy sytuacja się uspokoi, a my czujemy się w miarę dobrze, warto na własną rękę spróbować ustalić sprawcę uszkodzeń naszego pojazdu oraz spisać dane samochodu i kierowcy. Najlepiej też sprawdzić czy sami nie jesteśmy sprawcami uszkodzeń innego pojazdu.

Dlaczego warto to zrobić? Z jednego zasadniczego powodu – nasze własne działania mogą prowadzić do znacznego skrócenia procesów odszkodowawczych, w których jesteśmy i poszkodowanym, i sprawcą. Im WIĘCEJ samochodów bierze udział w zdarzeniu, tym dłuższy będzie proces odszkodowawczy. Brałeś udział w karambolu albo innym drogowym zdarzeniu?

Masz problem z odzyskaniem odszkodowania? Napisz do nas!

how can we help you?

Contact us at the Consulting WP office nearest to you or submit a business inquiry online.

Looking for a First-Class Business Plan Consultant?