Odszkodowanie na zasadach brytyjskich - kiedy obowiązuje?

Większość Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich posiada polskie obywatelstwo. Jeśli zdarzy się wypadek drogowy, zaczynamy się zastanawiać, które prawo nas obowiązuje – polskie czy brytyjskie? Sprawdźmy kiedy możemy starać się o odszkodowanie na brytyjskich zasadach.

Odszkodowanie na zasadach brytyjskich – wypadek na terenie UK

Pierwszą z sytuacji, gdy otrzymamy rekompensatę zgodnie z brytyjskim prawem, jest wypadek, który miał miejsce na terenie Wielkiej Brytanii. W takich okolicznościach nie ma znaczenia skąd pochodzą uczestnicy wypadku. Wpływu na przebieg sprawy nie będzie miało także ich miejsce zamieszkania.

Jeśli zostaliśmy poszkodowani w wypadku w Wielkiej Brytanii, jadąc samochodem na polskich rejestracjach, mamy 2 wyjścia. Pierwsze to kontakt z naszym polskim ubezpieczycielem, ale to odradzamy – zazwyczaj ten proces jest długi i żmudny, a na zwrot kosztów trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Druga możliwość to kontakt z brytyjskim ubezpieczycielem sprawcy. Należy jednak liczyć się z tym, że przedsiębiorstwo prawdopodobnie będzie chciało zaniżyć koszty rekompensaty, wykorzystując naszą nieznajomość brytyjskiego prawa. Zalecamy więc, by zlecić prowadzenie sprawy lokalnej firmie zajmującej się uzyskiwaniem odszkodowań. W ten sposób możemy otrzymać stosowną rekompensatę za obrażenia.

Odszkodowanie na zasadach brytyjskich – wypadek brytyjskim autem

Odszkodowanie na brytyjskich zasadach możemy uzyskać także wtedy, gdy byliśmy pasażerami samochodu sprawcy. Pojazd musi być jednak ubezpieczony w Wielkiej Brytanii. Jeśli jest spełniony ten warunek, nie ma znaczenia w jakim kraju miał miejsce wypadek. O rekompensatę mogą starać się zarówno pasażerowie, którzy są bliskimi sprawcy (rodzina, przyjaciele, znajomi), jak i autostopowicze, którym kierowca zaoferował przewóz.

Odszkodowanie na zasadach brytyjskich – kiedy nie obowiązuje?

Warto jednak wiedzieć, że istniejące 3 sytuacje, gdy nie otrzymamy odszkodowania zgodnie z brytyjskim prawem:

  1. Minęły 3 lata od daty wypadku. Po tym czasie sprawa przedawnia się i nie ma możliwości ubiegania się o rekompensatę.
  2. Nie ma wystarczających dowodów, które potwierdzałyby winę sprawcy.
  3. Odszkodowanie za obrażenia nie przekroczy kwoty £1,000.

Masz pytania lub wątpliwości? Nie wiesz jak rozwiązać swoją sprawę? Skontaktuj się z nami: 0208 998 3076.

how can we help you?

Contact us at the Consulting WP office nearest to you or submit a business inquiry online.

Looking for a First-Class Business Plan Consultant?