6 najczęściej popełnianych błędów, które mogą doprowadzić do wypadku samochodowego!

Według statystyk w 2014 roku na terenie Anglii zostało zarejestrowanych 1 775 śmiertelnych wypadków drogowych. Z czego największą procentowo grupę ofiar (45%) stanowili kierowcy i pasażerowie pojazdów osobowych. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących samochodem, pragniemy przypomnieć i wyczulić Was na 6 najczęściej popełnianych błędów, które mogą doprowadzić do wypadku:

 

1) Nieadekwatna do przepisów lub warunków drogowych prędkość

Zawsze lepiej jest wyjechać pół godziny lub godzinę szybciej, niż przekraczać dozwoloną prędkość z powodu nieoczekiwanego korku lub tamujących ruch robót drogowych. Kierowcom o predyspozycjach zawodowego rajdowcy również radzimy pohamowanie fantazji na drodze. Pędząc na złamanie karku we mgle, czy podczas silnych opadów, także stanowisz zagrożenie, nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego.

2) Kierowanie pojazdem pod wpływem, a także zgubne uzależnienie od telefonu

Jest to druga po nadmiernej prędkości statystyczna przyczyna kolizji drogowych. Wszelkie używki otępiają nasze zmysły oraz negatywnie wpływają na koncentrację. Wypaczają także czas i sposób w jaki reagujemy. Nie ma żadnego racjonalnego wytłumaczenia dla osoby, która świadomie pod wpływem decyduje się na bycie kierowcą. Niestety często towarzyszy temu niebezpieczna drogowa brawura. Coraz więcej kierowców zaczyna również sięgać po smartfona w czasie jazdy. Zniewalające selfie, służbowa video rozmowa, pogawędka przez telefon ze starym znajomym lub nawet napisanie krótkiego SMS, może zaczekać, jeżeli w tym momencie trzymasz w rękach kierownicę.

3) Świadome łamanie przepisów – ignorowanie znaków oraz sygnalizacji świetlnej

Bardzo wiele wypadków drogowych jest spowodowanych przez kierowców świadomie łamiących przepisy ruchu drogowego. Dotyczy to zwłaszcza ograniczeń prędkości, wyprzedzania w niedozwolonym miejscu, ignorowania sygnalizacji świetlnej czy wymuszania pierwszeństwa.  Apelujemy do wszystkich kierowców, aby za cenę kilku minut nie narażali siebie, ani swoich pasażerów na niebezpieczne konsekwencje zgubnego pośpiechu i lekkomyślności.

4) Odpięte pasy bezpieczeństwa

Czy wiesz, że pasy bezpieczeństwa nie stanowią zbędnego elementu dekoracyjnego w samochodzie? Wielokrotnie ratują one życie zarówno kierowcy, jak i jego pasażerów. Zapięte pasy chronią nas podczas zderzenia przed wypadnięciem przez którąś z szyb pojazdu, a także przed poważnymi urazami głowy i kręgosłupa. Często pada pytanie: czy pasażerowie siedzący na tylnych siedzeniach muszą zapinać pasy? Oczywiście, że tak! Przykładowo podczas kolizji z dachowaniem pasażerowie siedzący z tyłu bez zapiętych pasów, będą bezwładnie rzucani po całym pojeździe, a prawa fizyki sprawią, że ich masa wielokrotnie wzrośnie. Może to doprowadzić do poważnych urazów wewnętrznych i złamań wszystkich osób podróżujących autem. Warto wyrobić w sobie i swoich bliskich nawyk automatycznego zapinania pasów, od razu po zajęciu miejsca w samochodzie.

5) Rutyna lub brak doświadczenia kierowcy

Wydawać by się mogło, że lata doświadczenia zawsze są atutem. Jednak niekiedy zdarza się, że gubi nas rutyna. Wieloletni kierowcy zazwyczaj mają wypracowane już pewne nawyki, nie zawsze dobre. Wiąże się to zwykle ze przesadnym przekonaniem, że na danej drodze nic ich nie zaskoczy. Niestety życie ma dla nas wiele niespodzianek i któregoś dnia może się okazać, że jadąc 90 km/h wyskoczy nam przed maskę rozpędzonego auta dzikie zwierzę lub człowiek. Prowadząc pojazd nigdy nie możemy tracić czujności. Z kolei niedoświadczonym kierowcom, którzy dopiero zaczynają drogowe wojaże, możemy na dobry początek polecić, by wystrzegali się wymienionych przez nas błędów oraz zachowali rozwagę. Proponujemy także wspólne podróże z osobami, które już trochę czasu spędziły za kierownicą i pomogą Wam nabrać stosownego obycia na drodze.

6) Awaria samochodu, utrata kontroli nad pojazdem

Powinniśmy dbać o stan techniczny naszego pojazdu, gdyż często zaniedbania w tej kwestii przyczyniają się do niespodziewanych awarii. Nikt nie chciałby, aby podczas podróży nagle np. zablokowała się kierownica lub koła, albo okazało się, że dawno już nie mamy sprawnych hamulców. Są to bardzo niebezpieczne przypadki, które sprzyjają nagłej utracie kontroli nad pojazdem. Warto zatem regularnie udać się na przegląd do mechanika i reagować od razu, gdy mamy jakieś wątpliwości co do stanu technicznego auta.

ZGŁOŚ SZKODĘ
  • Nie wygramy – nie płacisz
  • Bez stresu
  • Klarowne zasady
  • Po polsku
  • Bez pośredników
Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z nami. Nasi eksperci chętnie wyjaśnią Twoje wątpliwości i zasugerują najlepsze rozwiązanie w zakresie odszkodowań.

Czy wiesz, że Tobie też należy się odszkodowanie?