Przebieg postępowania w przypadku zderzenia na parkingu samochodowym

Parkingi w obecnych czasach to jedne z najbardziej zatłoczonych miejsc, zwłaszcza te blisko dużych galerii handlowych, osiedli i centrum miasta. Korzystają z nich różni uczestnicy ruchu, tacy jak piesi, rolkarze, deskorolkarze oraz sporadycznie przejeżdżający rowerzyści. Kierowcy mają przed sobą trudne zadanie, muszą nie tylko znaleźć miejsce, ale i zachować maksymalną ostrożność. Co zrobić jednak, gdy dojdzie do kolizji lub uszkodzenia samochodu podczas cofania na parkingu? Jak należy zachować się, gdy wracając odkryjesz, że Twój samochód został uszkodzony? Jak zachować się w sytuacji, gdy to my spowodowaliśmy szkodę, a druga strona jest nieobecna? W tym artykule znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci zachować spokój i właściwie zareagować.

Zderzenie na parkingu:

  • Jeżeli uczestniczyłeś w kolizji na parkingu i Twój stan na to pozwala, bezzwłocznie upewnij się czy ktoś nie potrzebuje pomocy. W przypadku poważnego urazu powiadom natychmiast odpowiednie służby medyczne.
  • Bez względu na okoliczności powiadom policję w celu spisania raportu. Jest to część procedury niezależna od stanu poszkodowanych. Jeżeli któraś ze stron odniosła z pozoru niegroźne powierzchowne uszkodzenia ciała, nie znaczy to, że z czasem nie wynikną powikłania powypadkowe lub ukryte urazy wewnętrzne. Dlatego warto jest spisać raport, który odnotuje zajście i będzie stanowił wiarygodny dowód. Może się zdarzyć, że policja nie będzie chciała wysłać przedstawicieli służb ze względu na małą szkodliwość. W takiej sytuacji należy zgłosić zdarzenie telefonicznie, przez internet lub osobiście na najbliższym posterunku.
  • Zbierz informacje z miejsca zdarzenia, im więcej tym lepiej. Zacznij od razu od momentu wezwania policji. Jeżeli są obecne wszystkie strony wypadku poproś o dane personalne (imię, nazwisko, adres zamieszkania, dane kontaktowe, numer prawa jazdy kierowcy) kierowcy i jego pasażerów. Spisz także numery rejestracyjne. Możesz napotkać na opór z drugiej strony, zwłaszcza jeżeli jesteś poszkodowanym. Nigdy nie wdawaj się w agresywną wymianę zdań, na temat tego, kto jest sprawcą. Pamiętaj, że po kolizji każdy jest zdenerwowany. Postaraj się podejść do sytuacji zdroworozsądkowo i zadbaj o to, aby móc ubiegać się o późniejsze odszkodowanie. Możesz także wykonać zdjęcia, warunkiem jest, że samochody nie zmieniły miejsca położenia od czasu stłuczki. Sfotografuj szkody, takie jak uszkodzone lusterko, zarysowania, potłuczone szkło czy wgniecenia. Możesz także rozejrzeć się za świadkami kolizji, którzy mogą złożyć zeznania. Jeśli natomiast to Ty uderzysz w zaparkowany pojazd, a kierowcy nie ma w pobliżu, powinieneś zostawić wiadomość za wycieraczką o zdarzeniu oraz Twoimi danymi. Jeżeli tego nie zrobisz i odjedziesz, możesz zostać uznany za sprawcę, który zbiegł z miejsca zdarzenia. Grozi to grzywną lub nawet pobytem w więzieniu.
  • Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci ubiegać się o stosowne odszkodowanie oraz zajmiemy się wszystkimi formalnościami. Efektywność ubiegania się o rekompensatę jest w znacznym stopniu uzależniona od ilości zebranych dowodów oraz wycenę szkód. Wliczany jest w to zarówno koszt naprawy pojazdu, jak i ewentualna opieka medyczna.
  • Jeśli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia należy koniecznie zgłosić sprawę na policji gdyż ucieczka z miejsca wypadku bez pozostawienia danych jest sprawą kryminalną. Następnie, pomocnym będzie zebranie danych świadków, którzy widzieli zdarzenie. Nie rzadko zdarza się, że kamery pobliskich sklepów, stacji benzynowych lub marketów rejestrują zdarzenia i mogły zarejestrować wypadek oraz numer rejestracyjny sprawcy. Jeśli uważasz, że zdarzenie mogło zostać nagrane poproś właściciela o zabezpieczenie nagrania lub udostępnienia kopi / danych sprawcy. Dzięki temu będziesz mógł starać się o rekompensatę z ubezpieczenia sprawcy. Jeśli nie będziesz w stanie odnaleźć sprawcy lub przynajmniej numeru rejestracyjnego jego pojazdu jest to bardzo prawdopodobne, że będziesz musiał starać się o odszkodowanie za zniszczenia pojazdu z własnego ubezpieczenia. Za ewentualny uszczerbek na zdrowiu odszkodowanie wypłaci fundusz gwarancyjny bez względu na to czy starałeś się o odszkodowanie za zniszczenia pojazdu z własnej polisy czy nie.
ZGŁOŚ SZKODĘ
  • Nie wygramy – nie płacisz
  • Bez stresu
  • Klarowne zasady
  • Po polsku
  • Bez pośredników
Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z nami. Nasi eksperci chętnie wyjaśnią Twoje wątpliwości i zasugerują najlepsze rozwiązanie w zakresie odszkodowań.

Czy wiesz, że Tobie też należy się odszkodowanie?